Folosim cookies pentru a va oferi o experienta personalizata. Click aici pentru mai multe informatii despre cookies si modul lor de folosire.

Israel si Iordania 2023 - zbor Tarom

de la
2670  2590 
* 2 adulti | perioada 08.10.2023 - 16.10.2023 | transport cu avionul | plecare din Bucuresti
Verifica disponibilitate

Descriere

Destinatie: Iordania

Durata: 8 nopti

Plecari: 14 octombrie, 21 octombrie

ISRAEL si IORDANIA
Pe drumurile Crestinatatii


Itinerariu: Nazaret Tiberias Marea Galileii Jerash   Amman   Petra Muntele Nebo Madaba   Marea Moarta Ierihon Bethleem Ierusalim   Hozeva   Jaffa   Tel Aviv


Taramuri biblice, cu locuri sfinte la tot pasul si o incarcatura emotionala inegalabila...Israel, locul nasterii Domnului si al savarsirii minunilor Dumnezeiesti, o combinatie unica intre istoria antica a iudaismului si viitor; Iordania, cu fortaretele si orasele antice, ale caror ziduri au fost martori tacuti la intamplarile biblice dar si la ororile timpului, de pe al carui Munte Nebo, Moise ar fi privit spre Tara Fagaduintei inainte de a trece in Lumea de Apoi...


SERVICII INCLUSE:
transport cu avionul Bucuresti Tel Aviv Bucuresti cu compania TAROM sau HISKY (in functie de data de plecare);
asistenta pe aeroportul din Tel Aviv la sosire;
7 nopti cazare cu demipensiune (bufet) la hoteluri categoria turist (echivalent 3* superior / 4* standard local), conform programului: 2 nopti in Nazaret, 2 nopti in Amman, 3 nopti in Bethleem; 
transport autocar modern (dotat cu aer conditionat) pentru executarea programului in Israel;
intrari la obiectivele turistice din Israel;
ghizi locali vorbitori de limba romana pe tot parcursul programului;
transfer microbuz Muntele Tabor;
vizita la Hozeva;
transport autocar (dotat cu aer conditionat) pentru executarea programului in Iordania;
bilet intrare Petra;
bilet intrare Jerash;
taxa intrare-iesire Iordania;
insotitor roman de grup;
taxele de aeroport (pot suferi modificari).


Nota: Taxele de aeroport incluse in pret sunt cele valabile la data lansarii programului, respectiv luna octombrie 2022. In situatia majorarii acestor taxe de catre compania aeriana pana la data emiterii biletelor de avion (biletele se emit cu 7-14 zile inainte de plecare), agentia isi rezerva dreptul de a modifica pretul excursiei conform cu noile valori ale acestor taxe.  


NU SUNT INCLUSE:
asigurarea medicala;
asigurare storno  - se incheie odata cu contractul de comercializare a pachetului de servicii turistice, in pachet cu asigurarea medicala de calatorie;
bauturi, mese optionale care nu sunt incluse in program;
excursiile optionale si intrarile la obiectivele turistice, altele decat cele mentionate ca fiind incluse;
bacsisuri pentru prestatorii locali (ex: soferi, ghizi locali): 40 EURO (48 USD)/persoana - se practica in Israel si in Iordania, se achita la sosire.


NOU!! ZBOR DIN TIMISOARA, IASI sau CLUJ
Supliment zbor intern din Timisoara, Iasi sau Cluj (doar pentru varianta de zbor cu Compania TAROM): de la 90 Euro/ persoana, dus-intors, taxe de aeroport incluse.
Suplimentul este pentru zboruri Timisoara Bucuresti Timisoara, Iasi Bucuresti Iasi sau Cluj Bucuresti Cluj. Acest tarif preferential se aplica doar pentru grupuri si doar in conexiune cu un zbor international operat de compania Tarom.
Rezervarea pe aceste zboruri se confirma in limita locurilor disponibile si se efectueaza in momentul rezervarii pachetului.  


ORAR INFORMATIV DE ZBOR (ore locale), compania TAROM:
Plecari 13.04, 30.04, 07.05, 31.05.2023
Bucuresti 20:45 Tel Aviv 23:20         durata zborului: 2h 35 min
Tel Aviv 23:30 Bucuresti 02:15         durata zborului: 2h 45 min

GRUP MINIM: 
35 persoane. Supliment grup 34-30 persoane: 40 EURO/persoana; Supliment grup minim 29-25 persoane: 80 euro/persoana; Supliment grup 20-24 persoane: 120 EURO/persoana; Pentru un numar mai mic de 20 participanti pretul se recalculeaza sau circuitul se anuleaza. Organizatorul isi rezerva dreptul de a anula acest program daca nu se vor inscrie minim 20 participanti pana cu o luna inainte de plecare. De asemenea, in cazul unui grup mai mic, agentia isi rezerva dreptul de a schimba compania aeriana sau hotelurile, cu pastrarea standardelor si cu informarea prealabila a turistilor inscrisi. Locurile confirmate suplimentar fata de grupul maxim rezervat pot fi la un tarif mai mare (in functie de disponibilitatile la avion si cazare) si se supun unor reguli diferite de decomandare.


CONDITII FINANCIARE: 
TERMENE DE PLATA:
20% din pretul pachetului turistic la inscriere;
30% din pretul pachetului turistic cu minim 60 zile inaintea plecarii; 
50%  din pretul pachetului turistic cu minim 45 zile inaintea plecarii.
Procentul aferent primei plati sa va calcula in functie de momentul inscrierii. Daca inscrierea intervine cu mai putin de 45 zile inaintea plecarii, pachetul turistic se va achita integral.
In cazul nerespectarii termenelor de plata, Tour Operatorul isi rezerva dreptul de a anula rezervarea.


CONDITII DE ANULARE / PENALIZARI:
10% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face in intervalul 120 zile - 91 zile inaintea plecarii; 20% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face in intervalul 90 zile - 60 zile inaintea plecarii; 

50% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face in intervalul 59 zile - 30 zile inaintea plecarii; 
80% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face in intervalul 29 zile - 15 zile inaintea plecarii;
100% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face intr-un interval mai mic de 15 zile calendaristice inainte de data plecarii sau pentru neprezentarea la program.
IMPORTANT! Va reamintim ca incheierea unei Asigurari STORNO de calatorie poate acoperi pierderile financiare cauzate de anulare, contracarand efectul penalizarilor aplicate. Va recomandam sa uzati de acest mijloc de protectie financiara care acopera cele mai frecvente evenimente ce cauzeaza anularea calatoriei.


TRANSFERURI PRIVATE DIN PROVINCIE LA / DE LA AEROPORT (MINIM 2 PASAGERI):
25 EURO/adult /dus-intors si 10 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele PLOIESTI, GIURGIU, URZICENI 
30 EURO/adult/dus-intors si 10 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasul TARGOVISTE
40 EURO/adult/dus-intors si 15 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele SINAIA, PITESTI, ALEXANDRIA, BUZAU
45 EURO/adult/dus-intors si 15 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele PREDEAL, SLOBOZIA
50 EURO/adult/dus-intors si 20 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele BRASOV, CALARASI
55 EURO/adult/dus-intors si 20 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele FOCSANI, SLATINA
60 EURO/adult/dus-intors si 30 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele CONSTANTA, CARACAL
65 EURO/adult/dus-intors si 30 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele CRAIOVA, RM VALCEA, BRAILA, GALATI, TECUCI, FAGARAS
75 EURO/adult/dus-intors si 35 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele TULCEA, BACAU
80 EURO/adult/dus-intors si 35 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele SIBIU, SIGHISOARA, MEDIAS
95 EURO/adult/dus-intors si 50 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasul TG MURES
NOTA: Serviciul de transfer privat este valabil in limita locurilor disponibile la momentul rezervarii. 


OBSERVATII: 
DOCUMENTE NECESARE CALATORIEI: PASAPORT SIMPLU ELECTRONIC VALABILE CEL PUTIN 6 LUNI DE LA INCHEIEREA CALATORIEI; TOTI COPIII AU NEVOIE DE PASAPORT; NU SUNT ACCEPTATE PASAPOARTE TEMPORARE IN IORDANIA.
VIZA PENTRU ISRAEL ESTE GRATUITA SI SE OBTINE PE AEROPORTUL DIN TEL AVIV, LA SOSIRE; VIZA PENTRU IORDANIA SE OBTINE LA PUNCTUL DE TRECERE A FRONTIEREI DINTRE ISRAEL SI IORDANIA;
avand in vedere epidemia SARS-COV 2 este posibil ca unele reglementari de calatorie sa se modifice pana la data plecarii, independent de vointa agentiei (cum ar fi: limitari ale capacitatii de transport in autocar, restrictii de vizitare pentru unele atractii turistice, masuri suplimentare de igiena si control al starii de sanitate, formalitati vamale).
clasificarea pe stele a unitatilor de cazare este cea atribuita de oficialitatile din tarile vizitate, ca atare facilitatile camerelor sunt conforme cu standardele locale;

Destinatie: Iordania

Durata: 8 nopti

Plecari: 14 octombrie, 21 octombrie

ISRAEL si IORDANIA
Pe drumurile Crestinatatii


Itinerariu: Nazaret Tiberias Marea Galileii Jerash   Amman   Petra Muntele Nebo Madaba   Marea Moarta Ierihon Bethleem Ierusalim   Hozeva   Jaffa   Tel Aviv


Taramuri biblice, cu locuri sfinte la tot pasul si o incarcatura emotionala inegalabila...Israel, locul nasterii Domnului si al savarsirii minunilor Dumnezeiesti, o combinatie unica intre istoria antica a iudaismului si viitor; Iordania, cu fortaretele si orasele antice, ale caror ziduri au fost martori tacuti la intamplarile biblice dar si la ororile timpului, de pe al carui Munte Nebo, Moise ar fi privit spre Tara Fagaduintei inainte de a trece in Lumea de Apoi...


SERVICII INCLUSE:
transport cu avionul Bucuresti Tel Aviv Bucuresti cu compania TAROM sau HISKY (in functie de data de plecare);
asistenta pe aeroportul din Tel Aviv la sosire;
7 nopti cazare cu demipensiune (bufet) la hoteluri categoria turist (echivalent 3* superior / 4* standard local), conform programului: 2 nopti in Nazaret, 2 nopti in Amman, 3 nopti in Bethleem; 
transport autocar modern (dotat cu aer conditionat) pentru executarea programului in Israel;
intrari la obiectivele turistice din Israel;
ghizi locali vorbitori de limba romana pe tot parcursul programului;
transfer microbuz Muntele Tabor;
vizita la Hozeva;
transport autocar (dotat cu aer conditionat) pentru executarea programului in Iordania;
bilet intrare Petra;
bilet intrare Jerash;
taxa intrare-iesire Iordania;
insotitor roman de grup;
taxele de aeroport (pot suferi modificari).


Nota: Taxele de aeroport incluse in pret sunt cele valabile la data lansarii programului, respectiv luna octombrie 2022. In situatia majorarii acestor taxe de catre compania aeriana pana la data emiterii biletelor de avion (biletele se emit cu 7-14 zile inainte de plecare), agentia isi rezerva dreptul de a modifica pretul excursiei conform cu noile valori ale acestor taxe.  


NU SUNT INCLUSE:
asigurarea medicala;
asigurare storno  - se incheie odata cu contractul de comercializare a pachetului de servicii turistice, in pachet cu asigurarea medicala de calatorie;
bauturi, mese optionale care nu sunt incluse in program;
excursiile optionale si intrarile la obiectivele turistice, altele decat cele mentionate ca fiind incluse;
bacsisuri pentru prestatorii locali (ex: soferi, ghizi locali): 40 EURO (48 USD)/persoana - se practica in Israel si in Iordania, se achita la sosire.


NOU!! ZBOR DIN TIMISOARA, IASI sau CLUJ
Supliment zbor intern din Timisoara, Iasi sau Cluj (doar pentru varianta de zbor cu Compania TAROM): de la 90 Euro/ persoana, dus-intors, taxe de aeroport incluse.
Suplimentul este pentru zboruri Timisoara Bucuresti Timisoara, Iasi Bucuresti Iasi sau Cluj Bucuresti Cluj. Acest tarif preferential se aplica doar pentru grupuri si doar in conexiune cu un zbor international operat de compania Tarom.
Rezervarea pe aceste zboruri se confirma in limita locurilor disponibile si se efectueaza in momentul rezervarii pachetului.  


ORAR INFORMATIV DE ZBOR (ore locale), compania TAROM:
Plecari 13.04, 30.04, 07.05, 31.05.2023
Bucuresti 20:45 Tel Aviv 23:20         durata zborului: 2h 35 min
Tel Aviv 23:30 Bucuresti 02:15         durata zborului: 2h 45 min

GRUP MINIM: 
35 persoane. Supliment grup 34-30 persoane: 40 EURO/persoana; Supliment grup minim 29-25 persoane: 80 euro/persoana; Supliment grup 20-24 persoane: 120 EURO/persoana; Pentru un numar mai mic de 20 participanti pretul se recalculeaza sau circuitul se anuleaza. Organizatorul isi rezerva dreptul de a anula acest program daca nu se vor inscrie minim 20 participanti pana cu o luna inainte de plecare. De asemenea, in cazul unui grup mai mic, agentia isi rezerva dreptul de a schimba compania aeriana sau hotelurile, cu pastrarea standardelor si cu informarea prealabila a turistilor inscrisi. Locurile confirmate suplimentar fata de grupul maxim rezervat pot fi la un tarif mai mare (in functie de disponibilitatile la avion si cazare) si se supun unor reguli diferite de decomandare.


CONDITII FINANCIARE: 
TERMENE DE PLATA:
20% din pretul pachetului turistic la inscriere;
30% din pretul pachetului turistic cu minim 60 zile inaintea plecarii; 
50%  din pretul pachetului turistic cu minim 45 zile inaintea plecarii.
Procentul aferent primei plati sa va calcula in functie de momentul inscrierii. Daca inscrierea intervine cu mai putin de 45 zile inaintea plecarii, pachetul turistic se va achita integral.
In cazul nerespectarii termenelor de plata, Tour Operatorul isi rezerva dreptul de a anula rezervarea.


CONDITII DE ANULARE / PENALIZARI:
10% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face in intervalul 120 zile - 91 zile inaintea plecarii; 20% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face in intervalul 90 zile - 60 zile inaintea plecarii; 

50% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face in intervalul 59 zile - 30 zile inaintea plecarii; 
80% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face in intervalul 29 zile - 15 zile inaintea plecarii;
100% din pretul pachetului turistic daca renuntarea se face intr-un interval mai mic de 15 zile calendaristice inainte de data plecarii sau pentru neprezentarea la program.
IMPORTANT! Va reamintim ca incheierea unei Asigurari STORNO de calatorie poate acoperi pierderile financiare cauzate de anulare, contracarand efectul penalizarilor aplicate. Va recomandam sa uzati de acest mijloc de protectie financiara care acopera cele mai frecvente evenimente ce cauzeaza anularea calatoriei.


TRANSFERURI PRIVATE DIN PROVINCIE LA / DE LA AEROPORT (MINIM 2 PASAGERI):
25 EURO/adult /dus-intors si 10 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele PLOIESTI, GIURGIU, URZICENI 
30 EURO/adult/dus-intors si 10 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasul TARGOVISTE
40 EURO/adult/dus-intors si 15 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele SINAIA, PITESTI, ALEXANDRIA, BUZAU
45 EURO/adult/dus-intors si 15 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele PREDEAL, SLOBOZIA
50 EURO/adult/dus-intors si 20 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele BRASOV, CALARASI
55 EURO/adult/dus-intors si 20 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele FOCSANI, SLATINA
60 EURO/adult/dus-intors si 30 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele CONSTANTA, CARACAL
65 EURO/adult/dus-intors si 30 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele CRAIOVA, RM VALCEA, BRAILA, GALATI, TECUCI, FAGARAS
75 EURO/adult/dus-intors si 35 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele TULCEA, BACAU
80 EURO/adult/dus-intors si 35 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasele SIBIU, SIGHISOARA, MEDIAS
95 EURO/adult/dus-intors si 50 EURO/copil 2-12 ani/dus-intors din orasul TG MURES
NOTA: Serviciul de transfer privat este valabil in limita locurilor disponibile la momentul rezervarii. 


OBSERVATII: 
DOCUMENTE NECESARE CALATORIEI: PASAPORT SIMPLU ELECTRONIC VALABILE CEL PUTIN 6 LUNI DE LA INCHEIEREA CALATORIEI; TOTI COPIII AU NEVOIE DE PASAPORT; NU SUNT ACCEPTATE PASAPOARTE TEMPORARE IN IORDANIA.
VIZA PENTRU ISRAEL ESTE GRATUITA SI SE OBTINE PE AEROPORTUL DIN TEL AVIV, LA SOSIRE; VIZA PENTRU IORDANIA SE OBTINE LA PUNCTUL DE TRECERE A FRONTIEREI DINTRE ISRAEL SI IORDANIA;
avand in vedere epidemia SARS-COV 2 este posibil ca unele reglementari de calatorie sa se modifice pana la data plecarii, independent de vointa agentiei (cum ar fi: limitari ale capacitatii de transport in autocar, restrictii de vizitare pentru unele atractii turistice, masuri suplimentare de igiena si control al starii de sanitate, formalitati vamale).
clasificarea pe stele a unitatilor de cazare este cea atribuita de oficialitatile din tarile vizitate, ca atare facilitatile camerelor sunt conforme cu standardele locale;

Va rugam sa alegeti o data de plecare pentru a vedea preturile.

Itinerariu

Ziua 1

BUCURESTI HAIFA NAZARET (~ 137 km)
Intalnire la ora 17:45 pe Aeroportul International Otopeni Henri Coanda cu insotitorul roman de grup. Dupa formalitatile vamale, imbarcare pe cursa TAROM spre Tel Aviv cu decolare la ora 20:45. Aterizare pe aeroportul Ben Gurion la ora locala 23:20. Dupa indeplinirea formalitatilor vamale, ne deplasam la Nazaret pentru cina si cazare la hotel marys Well 4* standard local sau similar.

Ziua 2

MUNTELE TABOR CANA GALILEII NAZARET CAPERNAUM TIBERIAS (~121 km)
Mic dejun. In Nazaret vizitam Biserica Catolica Buna Vestire, ridicata pe locul casei Sfintilor Ioachim si Ana, si a Bisericii Ortodoxe Sfantul Arhanghel Gavril, cu izvorul unde acesta i-a vestit Fecioarei Maria ca va naste pe Iisus Hristos-Fiul lui Dumnezeu, pictata de fratii Morosanu in anul 1977. Deplasare spre Muntele Tabor. Transfer cu microbuze pentru vizitarea Bisericii Grec-Ortodoxe, aflate pe locul Schimbarii la Fata. Capernaum, supranumit Orasul Domnului, Tabgha unde Iisus a savarsit minunea inmultirii painilor si pestilor. Muntele Fericirilor locul unde Mantuitorul a rostit Fericirile. OPTIONAL, in functie de timpul disponibil, mini-croaziera pe apele Marii Galileii (pret informativ: 15 Euro/persoana). Cina si cazare la hotel in Nazaret.

Ziua 3

TIBERIAS VALEA IORDANULUI JERASH AMMAN (~194 km)
Mic dejun. Deplasare Nazaret - Raul Iordan - Chibut Yardenit, locul amenajat al Botezului. Deplasare la Ben Shean (Decapolis); vom trece peste podul Sheikh Hussein, apa Iordanului, trecand din Israel in Iordania. Deplasare la Jerash (anticul Gerasa), important oras in perioada romana. Vizitarea vechiului oras cu impunatoarea poarta de intrare (Hadrian), strazi, arce si coloane deosebit de bine pastrate. Vom vizita Forumul Oval, Amfiteatrul, Templul lui Zeus, Aleea Cardo, in linie dreapta cu peste 200 de coloane in stil Doric si Ionic. Continuand printre munti si vai adanci, ne indreptam spre Amman, capitala Regatului Hasemit al Iordaniei, numita in antichitate Philadelphia. Cina si cazare la hotel Jerusalim International 4* standard local sau similar in Amman.

Ziua 4

AMMAN PETRA AMMAN (~465 km)
Mic dejun. Deplasare cu autocarul spre anticul Petra (aproximativ 3 ore si 30 minute/sens), pe originala Autostrada a Desertului. Vizitarea extraordinarei capitale a Nabateenilor, sapata in stanca roz, redescoperita in anul 1812 dupa o cautare de circa 300 de ani, una dintre cele mai spectaculoase realizari ale umanitatii. Vom vedea defilee inguste, fatade sapate in stanca, temple, morminte funerare. Ne vom opri in special pentru a vizita Tezaurul Al Khazanek si Amfiteatrul. Petra a fost inclusa prin vot universal in anul 2007 in randul noilor 7 minuni ale lumii antice si moderne. Petra cu comorile ei reprezinta cea mai cunoscuta atractie turistica a Iordaniei (se recomanda incaltaminte comoda pentru mers pe jos aproximativ 5km). Parasim Petra si, trecand peste Valea lui Moise, revenim la Amman. Cina si cazare la hotel in Amman.

Ziua 5

MUNTELE NEBO MADABA MAREA MOARTA IERIHON BETHLEEM (~181 km)
Mic dejun. Ne indreptam spre Muntele Nebo (800m), unde Moise a fost ingropat, fiind astfel cel mai respectat loc Sfant din Iordania. Pe acest munte, puteti vedea ce a vazut Moise: o panorama impresionanta ce cuprinde Valea Iordanului, Marea Moarta, Ierihonul, Ierusalimul, teritoriu denumit Pamantul Sfant!. Prima Biserica de pe Muntele Nebo a fost construita la finele sec. al-IV-lea pentru a marca locul unde a murit Moise si a fost ingropat, fiind un loc de pelerinaj pentru crestini, dupa cum a fost desemnat de insusi Papa Paul Ioan II. Plecam spre orasul Madaba, renumit pentru mozaicurile din perioada bizantina, iar cel mai faimos este cel din interiorul bisericii ortodoxe Sf. Gheorghe care reproduce pe o parte din pardoseala o harta a Tarii Sfinte. Mozaicul, care dateaza din anul 560, ilustreaza pe aceasta harta Palestina, Ierusalimul, orasul Bethleem, raul Iordan si Marea Moarta. Deplasare spre valea Iordanului. Continuam spre granita si vom trece din Iordania in Israel in dreptul orasului Ierihon. Prima oprire: Qumran la Marea Moarta (-400m), cea mai joasa mare de pe glob. Scurta oprire la magazinul cu produse cosmetice si restaurant cu autoservire. Scurta oprire la Marea Moarta (45 minute). Intram in Cisiordania, pentru vizitarea celui mai vechi oras din lume: Ierihon. Vizita la Biserica Romaneasca cu Hramul Tuturor Sfintilor si Caminul aferent. Cina si cazare la hotel Manoly Plaza 4* sau similar in Bethleem.

Ziua 6

BETHLEEM IERUSALIM MUNTELE SIONULUI (~10 km)
Mic dejun. Vizitarea Bisericii Ortodoxe a Nativitatii (aici se afla o icoana a Maicii Domnului Aparatoarea Bethleemului, facatoare de minuni); Biserica romano-catolica Sfanta Ecaterina si Grota Laptelui sau Grota pruncilor. Transfer cu microbuze arabe in desertul Iudeii (pret informativ: 10 EURO/persoana, se achita la fata locului), pentru vizitarea Manastiriior Sfantul Teodosie (sec.V) si Sfantul Sava cel Sfintit (sec.IV). Ierusalim. Vizita pe Muntele Sionului, la Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foisorul Cina cea de Taina - locul primei Biserici din lume, Mormantul Marelui Rege David. Vizita in zona sitului arheologic Cardo si la Zidul Plangerii. Cina si cazare la hotel in Bethleem.

Ziua 7

BETHLEEM MUNTELE MASLINILOR IERUSALIM (~10 km)
Mic dejun. Deplasare cu autocarul spre Muntele Maslinilor. Continuam pe jos cu vizitarea Bisericilor Pater Noster (Tatal Nostru) si Dominus Flevit (Domnul a plans), Gradina Getsimani cu Biserica NaLLiunilor, Biserica Mormantului Maicii Domnului si Pestera Getsimani. Vom intra in Cetatea Sfanta prin poarta Sfantului Arhidiacon Stefan. Parcurgerea pe jos a Viei Dolorosa cu cele 14 statii in care s-a oprit Iisus pe Drumul Crucii, pana la Sfantul Mormant. Vizitarea Bisericii Sfantului Mormant- Centrul Pamantului Crestin. Urcare pe Golgota, Piatra Ungerii, vizitarea tuturor Paracliselor Sfinte. Cina si cazare la hotel in Bethleem.

Ziua 8

BETHLEEM HOZEVA - EIN KAREM LUD (LIDA) TEL AVIV BUCURESTI (~216 km)
Mic dejun. Ne deplasam pe valea Hozevei - vizitarea Manastirii Sfantul Gheorghe cu Moastele Sfantului Ioan Romanul de la Neamt. Deplasare la Ein Karem - patria Sfantului Ioan Botezatorul, unde vom vizita Biserica Sfantul Ioan ridicata pe locul nasterii Sfantului Ioan Botezatorul. Continuam spre Lud, antica Lida, unde vom vizita Biserica Sfantului Gheorghe Biruitorul (unde se afla Moastele Sfantului si Braul cu care a fost legat). Vizita in cetatea Jaffa. Continuam spre Aeroportul International Ben Gurion. Imbarcare pe zbor cursa TAROM cu decolare la ora 23:30. Sosirea in Bucuresti este prevazuta in cursul noptii, in jurul orei 03:00.

Ziua 1

BUCURESTI HAIFA NAZARET (~ 137 km)
Intalnire la ora 17:45 pe Aeroportul International Otopeni Henri Coanda cu insotitorul roman de grup. Dupa formalitatile vamale, imbarcare pe cursa TAROM spre Tel Aviv cu decolare la ora 20:45. Aterizare pe aeroportul Ben Gurion la ora locala 23:20. Dupa indeplinirea formalitatilor vamale, ne deplasam la Nazaret pentru cina si cazare la hotel marys Well 4* standard local sau similar.

Ziua 2

MUNTELE TABOR CANA GALILEII NAZARET CAPERNAUM TIBERIAS (~121 km)
Mic dejun. In Nazaret vizitam Biserica Catolica Buna Vestire, ridicata pe locul casei Sfintilor Ioachim si Ana, si a Bisericii Ortodoxe Sfantul Arhanghel Gavril, cu izvorul unde acesta i-a vestit Fecioarei Maria ca va naste pe Iisus Hristos-Fiul lui Dumnezeu, pictata de fratii Morosanu in anul 1977. Deplasare spre Muntele Tabor. Transfer cu microbuze pentru vizitarea Bisericii Grec-Ortodoxe, aflate pe locul Schimbarii la Fata. Capernaum, supranumit Orasul Domnului, Tabgha unde Iisus a savarsit minunea inmultirii painilor si pestilor. Muntele Fericirilor locul unde Mantuitorul a rostit Fericirile. OPTIONAL, in functie de timpul disponibil, mini-croaziera pe apele Marii Galileii (pret informativ: 15 Euro/persoana). Cina si cazare la hotel in Nazaret.

Ziua 3

TIBERIAS VALEA IORDANULUI JERASH AMMAN (~194 km)
Mic dejun. Deplasare Nazaret - Raul Iordan - Chibut Yardenit, locul amenajat al Botezului. Deplasare la Ben Shean (Decapolis); vom trece peste podul Sheikh Hussein, apa Iordanului, trecand din Israel in Iordania. Deplasare la Jerash (anticul Gerasa), important oras in perioada romana. Vizitarea vechiului oras cu impunatoarea poarta de intrare (Hadrian), strazi, arce si coloane deosebit de bine pastrate. Vom vizita Forumul Oval, Amfiteatrul, Templul lui Zeus, Aleea Cardo, in linie dreapta cu peste 200 de coloane in stil Doric si Ionic. Continuand printre munti si vai adanci, ne indreptam spre Amman, capitala Regatului Hasemit al Iordaniei, numita in antichitate Philadelphia. Cina si cazare la hotel Jerusalim International 4* standard local sau similar in Amman.

Ziua 4

AMMAN PETRA AMMAN (~465 km)
Mic dejun. Deplasare cu autocarul spre anticul Petra (aproximativ 3 ore si 30 minute/sens), pe originala Autostrada a Desertului. Vizitarea extraordinarei capitale a Nabateenilor, sapata in stanca roz, redescoperita in anul 1812 dupa o cautare de circa 300 de ani, una dintre cele mai spectaculoase realizari ale umanitatii. Vom vedea defilee inguste, fatade sapate in stanca, temple, morminte funerare. Ne vom opri in special pentru a vizita Tezaurul Al Khazanek si Amfiteatrul. Petra a fost inclusa prin vot universal in anul 2007 in randul noilor 7 minuni ale lumii antice si moderne. Petra cu comorile ei reprezinta cea mai cunoscuta atractie turistica a Iordaniei (se recomanda incaltaminte comoda pentru mers pe jos aproximativ 5km). Parasim Petra si, trecand peste Valea lui Moise, revenim la Amman. Cina si cazare la hotel in Amman.

Ziua 5

MUNTELE NEBO MADABA MAREA MOARTA IERIHON BETHLEEM (~181 km)
Mic dejun. Ne indreptam spre Muntele Nebo (800m), unde Moise a fost ingropat, fiind astfel cel mai respectat loc Sfant din Iordania. Pe acest munte, puteti vedea ce a vazut Moise: o panorama impresionanta ce cuprinde Valea Iordanului, Marea Moarta, Ierihonul, Ierusalimul, teritoriu denumit Pamantul Sfant!. Prima Biserica de pe Muntele Nebo a fost construita la finele sec. al-IV-lea pentru a marca locul unde a murit Moise si a fost ingropat, fiind un loc de pelerinaj pentru crestini, dupa cum a fost desemnat de insusi Papa Paul Ioan II. Plecam spre orasul Madaba, renumit pentru mozaicurile din perioada bizantina, iar cel mai faimos este cel din interiorul bisericii ortodoxe Sf. Gheorghe care reproduce pe o parte din pardoseala o harta a Tarii Sfinte. Mozaicul, care dateaza din anul 560, ilustreaza pe aceasta harta Palestina, Ierusalimul, orasul Bethleem, raul Iordan si Marea Moarta. Deplasare spre valea Iordanului. Continuam spre granita si vom trece din Iordania in Israel in dreptul orasului Ierihon. Prima oprire: Qumran la Marea Moarta (-400m), cea mai joasa mare de pe glob. Scurta oprire la magazinul cu produse cosmetice si restaurant cu autoservire. Scurta oprire la Marea Moarta (45 minute). Intram in Cisiordania, pentru vizitarea celui mai vechi oras din lume: Ierihon. Vizita la Biserica Romaneasca cu Hramul Tuturor Sfintilor si Caminul aferent. Cina si cazare la hotel Manoly Plaza 4* sau similar in Bethleem.

Ziua 6

BETHLEEM IERUSALIM MUNTELE SIONULUI (~10 km)
Mic dejun. Vizitarea Bisericii Ortodoxe a Nativitatii (aici se afla o icoana a Maicii Domnului Aparatoarea Bethleemului, facatoare de minuni); Biserica romano-catolica Sfanta Ecaterina si Grota Laptelui sau Grota pruncilor. Transfer cu microbuze arabe in desertul Iudeii (pret informativ: 10 EURO/persoana, se achita la fata locului), pentru vizitarea Manastiriior Sfantul Teodosie (sec.V) si Sfantul Sava cel Sfintit (sec.IV). Ierusalim. Vizita pe Muntele Sionului, la Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foisorul Cina cea de Taina - locul primei Biserici din lume, Mormantul Marelui Rege David. Vizita in zona sitului arheologic Cardo si la Zidul Plangerii. Cina si cazare la hotel in Bethleem.

Ziua 7

BETHLEEM MUNTELE MASLINILOR IERUSALIM (~10 km)
Mic dejun. Deplasare cu autocarul spre Muntele Maslinilor. Continuam pe jos cu vizitarea Bisericilor Pater Noster (Tatal Nostru) si Dominus Flevit (Domnul a plans), Gradina Getsimani cu Biserica NaLLiunilor, Biserica Mormantului Maicii Domnului si Pestera Getsimani. Vom intra in Cetatea Sfanta prin poarta Sfantului Arhidiacon Stefan. Parcurgerea pe jos a Viei Dolorosa cu cele 14 statii in care s-a oprit Iisus pe Drumul Crucii, pana la Sfantul Mormant. Vizitarea Bisericii Sfantului Mormant- Centrul Pamantului Crestin. Urcare pe Golgota, Piatra Ungerii, vizitarea tuturor Paracliselor Sfinte. Cina si cazare la hotel in Bethleem.

Ziua 8

BETHLEEM HOZEVA - EIN KAREM LUD (LIDA) TEL AVIV BUCURESTI (~216 km)
Mic dejun. Ne deplasam pe valea Hozevei - vizitarea Manastirii Sfantul Gheorghe cu Moastele Sfantului Ioan Romanul de la Neamt. Deplasare la Ein Karem - patria Sfantului Ioan Botezatorul, unde vom vizita Biserica Sfantul Ioan ridicata pe locul nasterii Sfantului Ioan Botezatorul. Continuam spre Lud, antica Lida, unde vom vizita Biserica Sfantului Gheorghe Biruitorul (unde se afla Moastele Sfantului si Braul cu care a fost legat). Vizita in cetatea Jaffa. Continuam spre Aeroportul International Ben Gurion. Imbarcare pe zbor cursa TAROM cu decolare la ora 23:30. Sosirea in Bucuresti este prevazuta in cursul noptii, in jurul orei 03:00.